Ana Sayfa / Bölge'de Gündem /  Erkan Oğur ve İsmail Hakkı Demircioğlu konserine yoğun ilgi

 Erkan Oğur ve İsmail Hakkı Demircioğlu konserine yoğun ilgi

Mersin Cemevi tarafından üniversite öğrencilerine burs verebilmek amacıyla Yenişehir Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi’nde  Erkan Oğur ve İsmail Hakkı Demircioğlu Konseri düzenledi. Yoğun ilginin olduğu konsere, Alevi Kültür Dernekleri Genel Merkez Yöneticileri, Siyasi Parti temsilcileri, Sivil Toplum Örgütlerinin Temsilcilileri ve İnanç Önderleri ve çok sayıda can katıldı.

Alevi Kültür Dernekleri  Gençlik Kolları Başkanı Hakan Yıldırım yaptığı konuşmada  ’Eşit, parasız, bilimsel, demokratik, laik eğitim olmazsa olmazlarımızdır. Baskıcı yönetimler, gücünü cehaletten alırlar. Bu yüzden eğitim asimilasyonu, sistemin öncelikli hedeflerindendir. İlimden gidilmeyen yolun sonu karanlıktır diyen, pirlerimizin çizdiği bu yolda, paylaşmanın rızalık ve dayanışmanın bizi bir araya getirdiği bir gündeyiz. Almış olduğunuz her bilet karanlığı dağıtacak bir çerağ olacak ve umudu büyütecektir. Pirlerimizin gülbenglerinde belirttiği gibi birbirimizin carına yetişin birbirinizin Hızır’ı olun. Geleceğin aydın beyinleri olacak gençlere verdiğiniz destekten dolayı başta sevgili dedemiz ,Pir Hasan Kılavuz ‘a Mersin Cemevi Yönetim Kurulumuza, Kadın Kollarımıza, ve İnanç Kurulumuza, gece gündüz demeden konser hazırlığı aşamasında  her etkinlikte olduğu gibi bu etkinlikte en iyi şekilde hizmetlerini esirmeyen  Gençlik Kollarımızdaki arkadaşlarımıza ,AKD ailesi olarak  teşekkür ediyorum. Yüzünü güneşe dönen inancımız gibi, geleceğimiz olan biz gençlerin ,  pirlerimizin  bize bedel  ödeyerek bıraktığı bu çerağı söndürmeyeceğiz. Alevi gençliği olarak pirlerimizin mirasını geleceğe taşıyacağız” diye konuştu.

Mersin Cemevi  tarihini ve faaliyetlerini anlatan sinevizyon gösteriminin ardından Mersin Cemevi Yönetim Kurulu Üyesi  Özgür Emire yaptığı konuşamada şunları söyledi.

“Cemevi olarak 3.sünü düzenlemiş olduğumuz, öğrenci burs konseri , sizlerin destekleri ile oluşan bu organizasyon tam bir dayanışma örneğidir. Bizlere, gençlerimize ve geleceğimize vermiş olduğunuz destekten dolayı çok teşekkür ediyoruz. Kuşkusuz toplumların gelişmesindeki en önemli etkenlerden biri, eğitimdir. Tarihsel olarak, devletlerin güçlü olduğu dönemlerde, eğitim ve bilimin ileri düzeyde olduklarını görürüz. Bir toplumun eğitim seviyesi ne kadar yüksekse, bilimde ne kadar ilerleme kaydetmişse, devletin gücü de gelişme paralel olarak artmaktadır. Bunun en güzel örneği 1950’li yıllarda Türkiye’den daha fakir olan Japonya halkıdır. Japonya  2.Dünya Savaşından  sonra eğitim sistemi sayesinde kısa sürede toparlamış ve 1970’lere gelmeden tüm dünyaya yön veren ülke olmuştur. Romalı Filozof Syruu  ’ sadece cahiller eğitimi inkar eder.’  Tüm bunların ışığında eğitimin bu kadar önemli olduğunu düşünen bizler, sizlerin destekleriyle eğitime katkı sunmaya devam edeceğiz. Geçen sene verdiğimiz burs desteği ile 10 tıp fakültesi öğrencisi okudu. Bu yıl hedefimiz 20 öğrencidir. Öğrenci bursuna verdiğiniz desteklerden dolayı ve emeği geçen herkese teşekkür ederim. Unutmayın ki, eğitimsiz toplum ,yok olmaya mahkûmdur.”

Erkan Oğur ve İsmail Hakkı Demircioğlu, Anadolu türkülerinden oluşan repertuarıyla müzikseverlere unutulmaz gece yaşattı. Gecenin sonunda konuk sanatçı olarak Mikail Aslan  yer aldı.

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Osmanlı Partisi’nde Aşure etkinliği

Osmanlı Partisi tarafından Mersin’de ‘Aşure’ dağıtımı yapıldı. Osmanlı Partisi Mersin İl Başkanlığı’nın düzenlemiş olduğu “Aşura ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir