Ana Sayfa / Bölge'de Gündem / Yazar Ayzaman Coşkunfırat ilk kitabını imzaladı

Yazar Ayzaman Coşkunfırat ilk kitabını imzaladı

Mersin Gazeteciler Cemiyeti’nde yapılan “Koşuyorum Durmadan” adlı kitabının tanıtım toplantısında konuşan Gazeteci-YAZAR AYZAMAN COŞKUNFIRAT, bugünün kendisi için çok özel bir gün olduğunu söyledi.
Hayallerinin gerçekleştiği bir anı yaşadığını ifade eden Coşkunfırat, “Kitabım 10 senelik yoldan gelerek bugün yazım dünyasına girdi. Kitap yazmak hiç de kolay değil. Yazdıktan sonra onu sizlerin huzuruna çıkarmak için çok didindik ve çok çalıştık. Umarım ufak tefek hatalarımızı da hoşgörü ile karşılarsınız. İnsanoğlu hata yapıyor. Kitabımı yazarken duygu ve düşüncelerimi hayatımın içinde yaşarken gözlemlediğim şeyleri kağıt üzerine aktararak oldu. Zamanı çok geniş tuttum. Tarihi çok sevdiğim için bütün yazdıklarımın içine tarihi konular yerleştirdim. Kimi zaman milattan önceye gittim kimi zaman 4 gün öncesini yazdım. Yazarken gerçekten 3 çocuğum var. 4’üncü çocuk beni diğer çocuklarımdan daha fazla etkiledi. Zor çünkü duygular beynin içinde düşüncelerin dışavurumu oldukça zor oluyor. O nedenle zoru başardığımı sanıyorum. Edebiyat duygu ve düşüncelerin yanında yaşanmışlıkların bir sonraki geleceğe aktarılmasında ufak ufak hatırlatmalar oluyor” dedi.

 “ZAMAN VE MEKÂN KAVRAMINI GENİŞ TUTTUM”

Basın hayatına gazetelerde köşe yazarak başladığını sözlerine ekleyen Coşkunfırat, “Arkama baktığımda hayatın öykülerin toplamı olduğunu gördüm. Duygular kıyıya vururken pıhtıydı harf oldu, hece oldu, kelime oldu, cümle oldu sıralandı sarı yapraklara aşk oldu, ölüm oldu, keder oldu, kahkaha oldu ve umut oldu. Sayfaların arasına sıkışmış cümleler de artık ne bekliyorsun yaz dedi? Yazdım, cümlelerle yaşamın tadına can vermeye çalıştım, bebeğin dünyaya gelişinin heyecanı her öykümde yaşadım. Yola çıkarken de zaman ve mekân kavramını geniş tuttum, bize ödünç bırakılan Soli antik kentinde,  yaşayan gök bilimci şair, felsefeci Aratos’un heybetli sütunlarının gölgesinde ki evine misafir oldum. Tutku özgürlüğün düşmanıydı orada. Lokanta artıklarından
çocuklarına yemek hazırlayan Akçın’a çare, Paris’te ölümü tek başına karşılayan Çağlar’ın yalnızlığına yoldaş, Roma’da Jasmin’le Çağın’ın acıyla biten aşkına sabır, eğitim dünyamızın yüz akı olan köy enstitülerinin tarihi dokusunun yok edilişine burukluk, 1914’de savaş öncesi Erzurum’da Ermeni komitacılarının gazla yaktıkları sivillerden küçük Hüseyin’in durmadan koşmasının umudunu, inancını öykü kitabımda yazdım” diye konuştu.

“İKİNCİ KİTABIM YILSONUNA HAZIR OLACAK”

İkinci kitabının da müjdesini veren Coşkunfırat, “Uzun yoldan gelen öykülerim artık aramızda. İkinci kitabım yılsonuna hazır olacağını ümit ediyorum. Kitabımın yazımı sırasında eşim A.Haydar Coşkunfırat hep yanımda oldu, oğlum K.Yetiş Coşkunfırat şiirleriyle, torunum Bengüay Coşkunfırat kapak resimleriyle,  Mersin Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğr. Üyelerinden Doç. Dr. Serdarhan Musa Taşkaya kitabın editörlük, Öğretmen Özlem Demiralev ise redaksiyon çalışmalarıyla yanımda oldular. Huzurlarınızda onlara teşekkür ediyorum. Ayrıca basın açıklaması ile ilgili olarak Mersin Gazeteciler Cemiyeti başkanlığına seçilen Turgay Demirtaş’a ve yönetim kurulu üyelerine yeni görevlerinde başarılar diliyorum. Mersin basının değerli gazetecilerine teşekkür ediyorum. Umarım yazdıklarımı beğenirsiniz, hepinize iyi okumalar” diye sözlerini bitirdi.

AYZAMAN COŞKUNFIRAT KİMDİR?

Yazar, 1954 yılında Erzurum-Aşkale ilçesinin Kükürtlü köyünde doğdu. İlkokulu Ankara’da ortaokul ve liseyi ise Aşkale ve Erzurum’da okudu. Daha sonra Eskişehir Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Yüksekokulundan mezun oldu. Aşkale, Erzincan ve Mersin’de 27 yıl kamu görevlisi olarak çalıştı. 2004 yılında emekli oldu. Uzun süredir Mersin’de yerel gazetelerde köşe yazarı olarak fıkra türü yazılar yazmaktadır. Evli olup Ebru, Yetiş ve Ülkem adında 3 çocuğu ve 4 torunu vardır. Koşuyorum Durmadan, yayımlanan ilk kitabıdır.  (kent panorama)

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

YBP Gazetecilere yemek verdi

Geçtiğimiz günlerde kuruluşunu ilan eden Yeniden Birlik Partisi (YBP) Mersin’de gazetecilerle biraraya geldi. Sabah kahvaltısında ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir