Ana Sayfa / Aile / Mayıs ayında 37 kadın öldürüldü

Mayıs ayında 37 kadın öldürüldü

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu (KCDP), Mayıs ayında 37 kadın cinayetinin yaşandığını açıkladı.
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu (KCDP), Mayıs ayı kadın cinayetleri raporunu açıkladı. Raporda 37 kadının öldürüldüğü, çocuk istismarı ve cinsel şiddetin devam ettiği belirtildi. Kadın cinayetlerinde sayının arttığına dikkat çekilen raporda, “Her gün birden fazla kadın öldürülürken, kadın cinayetlerini önlemeye karşı hiçbir önlem alınmıyor” denildi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun “Şiddete bağlı kadın ölümlerinde yüzde 39 azalma var” açıklamasına değinilen raporda, her gün haberlere düşen kadın cinayetleri, cinsel şiddet ve çocuk istismarı haberlerinin bu açıklamanın tam tersini gösterdiğine değinildi.
‘KADIN CİNAYETLERİ ARTTI’
Raporda, ayrıca şu ifadelere yer verildi: “Şiddetin boyutu da canice bir hal alıyor. Faili tespit edilemeyen cinayetler veya şüpheli ölümler Mayıs ayında da fazla. Cinayetlerin faili bulunmadıkça, nedenler tespit edilmedikçe, yargılaması adil bir şekilde yapılmadıkça bu kadın cinayetleri ve diğer şiddet türleri de buna bağlı olarak artıyor.”
Bir önceki aya göre kadın cinayetlerinde artış olduğu belirtilen raporda, “Kadın cinayetlerinde bu ay 13 kadının ölümü şüpheli ölüm iken, 12 kadının ölümü tespit edilemedi. Bu ay kadın cinayetlerinde şiddetin boyutu da arttı, canice cinayetler gerçekleşti” denildi. Raporda bu ay içerisinde en çok kadın cinayetlerinin Bursa’da 7, Edirne’de 3, İstanbul’da 2 olduğu duyuruldu. Raporda basın üzerinden aldıkları bilgilere göre, 2018 Mayıs ayında 17 kadına cinsel şiddet uygulandığı aktarıldı.
“Çocuk istismarına dair basına yansıyan haberlerden sadece 23 çocuğun bu suça maruz kaldığına ulaşıldı” denilen raporda; gerçek rakamların bundan çok daha fazla olduğu belirtildi.
DİSK’in Ocak ayı istihdam raporunda genel işsiz sayısını 3 milyon 274 bin olarak açıkladığına değinilen raporda, Flormar işçisi kadınların durumuna da dikkat çekildi. (MA)

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

YBP Gazetecilere yemek verdi

Geçtiğimiz günlerde kuruluşunu ilan eden Yeniden Birlik Partisi (YBP) Mersin’de gazetecilerle biraraya geldi. Sabah kahvaltısında ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir