Ana Sayfa / Bölge'de Gündem / TTB’nin 69’uncu kongresi başladı

TTB’nin 69’uncu kongresi başladı

TTB’nin seçimli 69. Büyük Kongresi başladı. Merkez Konseyi’nin çalışmalarının değerlendirileceği ve önümüzdeki dönemde yapılacakların konuşulacağı iki günün ardından seçimler gerçekleştirilecek.
Türk Tabipleri Birliği’nin (TTB) üç gün sürecek olan 69. Büyük Kongresi toplandı. TTB Merkez Konseyi’nin çalışmalarının değerlendirileceği ve önümüzdeki dönemde yapılacakların konuşulacağı kongrenin ilk iki günün ardından yeni yönetimin belirleneceği seçimler yapılacak.
Devlet Su İşleri Konferans Salonu’nda toplanan kongreye CHP ve HDP’li milletvekillerinin yanı sıra çok sayıda meslek odası ve sendika temsilcisi de katıldı. Divan üyelerinin belirlenmesiyle başlayan kongrede ilk olarak Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi Başkanı Raşit Tükel, kongrenin açılış konuşmasını yaptı.
Türkiye’nin 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Olağanüstü Hal (OHAL) ile KHK’lerle yönetildiği bir döneme girdiğini belirterek, “KHK’lerdeki düzenlemeler herhangi bir yargısal denetime tabi tutulmadığı gibi sağlık alanında da çok sayıda hukuka aykırı durumla karşı karşıya kaldık. TTB ve hekimler de KHK’lerden payını aldı. Çıkartılan KHK’lerle 3 bin 342 hekim ihraç edildi. Ayrıca TTB’nin eski dönemki yönetici ve üyeleri de kamu görevinden ihraç edilenler arasında yerini aldı. Hukuksuz ihraçlara karşı ilk günden itibaren tepkimizi gösterdik. Bunun sağlık alanına yaptığı olumsuz etkileri vurguladık” dedi.
OHAL sonrası yaşanan ihraçların yanı sıra KHK ile getirilen güvenlik soruşmasının da sağlık hakkı önünde engel teşkil ettiğini ifade eden Tükel, genç birçok hekiminin bu nedenle atamasının yapılmadığını ve ağır koşulları olan özel sektörde dahi iş bulamadığını kaydetti. Tükel, KHK ile getirilen bu güvenlik soruşturma düzenlemesinin derhal kaldırılmasını ve atama bekleyen hekimlerin acilen atamalarının yapılmasını istedi.
Tükel, Efrin operasyonu sonrası yaşam hakkına sahip çıkmak için yaptıkları açıklama sonra TTB’nin hedef alındığını ve ardından Merkez Konsey üyelerinin gözaltına alındığını hatırlatarak, bu süreçte TTB’nin yanında olan meslek örgütleri başta olmak üzere diğer kurumlara teşekkür etti.
Tükel, “Toplumsal iyilik halinin demokratik bir ortamın oluşmasıyla mümkün olacağını biliyoruz. Demokrasiden yana olmaktan vazgeçmeyeceğimizi, bu değerleri savunacağımızı bir kez daha ifade ediyoruz. OHAL şartlarında işçi kıyımlarının gerçekleştirildiği, taşeronluğun hakim hale getirildiği, halkın sağlık hakkının gasp edildiği bir ortamda seçime giriyoruz. TTB olarak özgür, demokratik, laik bir ülke için ‘TAMAM’ diyoruz. Oyumuzu, demokrasiden, emekten, barıştan, sağlıktan ve özgürlükten yana kullanacağız” ifadelerini kullandı.
Konukların konuşmasının ardından Merkez Konseyi çalışma raporu, mali rapor ile denetleme raporu okundu ve raporların görüşülmesi gündemlerine geçildi. Bugün tahmini bütçenin görüşülerek oya oylanması sonrası kongre yarın devam edecek. Yarın ilk olarak karar önerilerinin okunması, görüşülmesi ve oylanmasının ardından Türk Tabipleri Birliği Yüksek Onur Kurulu, Merkez Konseyi ve Denetleme Kurulu üyeliklerine aday başvuruları alınacak.
Kongrenin üçüncü ve son gününde ise önümüzdeki dönem neler yapılacağı ve seçimler gerçekleştirilecek. (ANAKRA MA)

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Vali Su’ya MERYAD ziyareti

ali Ali İhsan Su, Mersin Yatırım Dış Ticaret ve Markalaşma Derneği (MERYAD) Yönetim Kurulu Başkanı ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir