Ana Sayfa / Gündem / CHP’de ‘değişim’ sancıları!

CHP’de ‘değişim’ sancıları!

Kurultay tartışmalarının imza sayısına takıldığı CHP’de, Genel Başkan Kılıçdaroğlu MYK’yi topladı. Toplantı sonrası açıklama yapan Parti Sözcüsü Tezcan, Kılıçdaroğlu’nun yeni bir çalışma ekibi oluşturacağını açıkladı

Kurultay tartışmalarının imza sayısına takıldığı CHP’de sular durulmuyor. Muhaliflerin yeni yol arayışları ve eylemleri devam ederken Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, Merkez Yürütme Kurulu’nu (MYK)topladı.

‘MYK değişecek’

Toplantı sonrası açıklama Parti Sözcüsü Bülent Tezcan’dan geldi. Tezcan, MYK üyelerinin değişeceğini belirterek, Kılıçdaroğlu’nun yeni bir çalışma ekibi oluşturacağını açıkladı. Tezcan şunları söyledi: “Bir olağanüstü kurultay talebine dönük süreç vardı, pazartesi günü sonuçlandı. Bugün MYK toplantısını yaptık, yapmaya devam ediyoruz. Bütün MYK üyeleri arkadaşlarımız genel başkanımıza teşekkür ettiler. Sayın genel başkanın her zaman MYK’yı değiştirme imkanı tüzükte kendisine tanındı. Seçimlerden hemen sonra bütün MYK bu konuda sayın genel başkanın arzu ettiği her zaman yapacağı tasarrufu destekleyeceklerini belirttiler. Bugün de bu beyanları tekrar ettiler. Bundan sonrası genel başkanımıza kalmıştır. Önümüzdeki süreçten CHP’nin yeni döneminin yönünü çizmek ve hızlı bir şekilde bir taraftan yerel seçimlere hazırlamak bir taraftan da siyasi ve iktisadi krizi içerisinde yol haritasını belirlemek üzere yeni çalışma ekibi oluşturulacaktır sayın genel başkanımız. Biz CHP olarak genel başkanımızın çalışmalarında destek vermeye devam edeceğiz.” Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Tezcan, MYK üyelerinin istifa edip etmeyeceğine dair soruya ise, “MYK arkadaşlarımız genel başkanın her türlü tasarrufunu büyük bir gönül ferahlığıyla destekleyeceklerini ifade ettiler” yanıtını verdi.

‘Süreç sonlandı’ 

Tezcan, Genel Merkez açısından olağanüstü kurultay sürenin sonlandığını da savundu. Tezcan, “Genel Merkez’e 630 imza teslim edilmemiştir. Tüzük açısından bu bilgileri paylaştık. Gelen imza 618 idi. Bunların 4 tanesi usulüne aykırıydı bunlar düşündü. 4 tanesi iki ayrı noterde imza vermişler bunlar da düştü. 610 imzadan 5 tanesi yine aynı şekilde üyelikten daha önce istifa etmiş kurultay delegeliği kalmayan 5 kişi. 605 imzanın incelemesi yapıldı bunlardan 5 tanesi farklı gündemlerden geldi. 31 delegede imzasını geri çekti. Kalan 569 imzadır bu imzayla kurultay toplamak mümkün değildir. Genel Başkanın da kurultayı toplama konusunda bir iradesi yoktur bunda açıklamıştır” diye konuştu.

Yeni yol arayışı

Kurultayda ısrar eden muhalifler ise yeni yol arayışında. Kurultayı toplamak için yeterli imza sayısını bulamayan muhaliflerin bu kez de tüzük kurultayı için imza girişimine başlayacakları belirtiliyor. 1242 delegesi olan CHP’de delegelerin 5’te birinin yani 249 delegenin imzası, tüzük kurultayını toplamak için yeterli. Cumhuriyet’in haberine göre kurultay çağrı heyeti, “yargıya gitme” seçeneğini ise gündeminden tümden çıkarttı. Tüzük kurultayına gidilmesi durumunda, tüzükteki olağanüstü kurultayın düzenlendiği 48. maddenin değiştirilmesini hedef alınacak. 48. maddede kurultayın gündeminde güvenoyu ve seçimli olağanüstü kurultay olması için delegele sayısının yarıdan bir fazlası olan salt çoğunluğun elde edilmesi gerektiği hükmü bulunuyor. Muhaliflerin üzerinde durduğu bir diğer seçeneğin ise genel merkeze ve Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik “kurultay çağrısı” yapması yönündeki ısrarların sürdürülmesi, sosyal medya ve sokak kullanılarak eylemlerin artırılması olduğu belirtiliyor.

İnce: Ayrılmayın

Muharrem İnce’den tartışmalara ilişkin açıklama geldi. Açıklamayı Twitter hesabından yapan İnce, şu ifadeleri kullandı: “CHP ‘de Olağanüstü Kurultay için notere giderek imza veren kurultay delegelerimizin iradesine, isteğine sahip çıkıyoruz. Bize güvenen insanları yarı yolda bırakmayacağız. Anlık tepkilerle kimse partiden ve partideki görevinden ayrılmasın. Mücadelemizi hep birlikte sürdüreceğiz.”

Kimler imzasını geri çekti?

Olağanüstü kurultay için toplanan imza sürecinde önce imza veren sonra imzasını çeken 31 ismin listesi ortaya çıktı.İmzasını çekenler arasında seçim öncesiİYİ Parti’ye gönderilen 15 vekil arasında bulunan Kayseri Milletvekili Çetin Arık ile Bursa Milletvekili Erkan Aydın da bulunuyor.İmzasını çeken isimler ise şöyle: Kemalİrez, Hüseyin Çiçek, Orhan Gümüş, Betül Duman, Sema Yavuz, Yücel Zara, Cansu Baykara, Aydın Paksak, Şemsettin Çelebi, Bekir Akıl, Muhsin Devrim Altıntaş, Üstüner Karacaoğlu, Canan Silen, Özlem Kaya, m Ali Yılmaz, Ayşe Işık, Mehmet Şerif Meioğlu, Aygül Kılıç Başboğa, Mehmet Çaplık, Şerif Yılmaz, Erkan Aydın, Çetin Arık, Kazım Çam,İsa Eser, Maruf Kızılağaç, Eyyüp Kalkan, Özcan Yılmaz, Özkan Yalım, Nazan Dönmez, Mitat Şahin, Serpil Gülseven. (kent panorama)

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

CHP’li Aktay’dan MGC’ye ziyaret

CHP Mersin İl Başkanı Adil Aktay, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla Mersin Gazeteciler Cemiyeti’ni ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir