Ana Sayfa / Bölge'de Gündem / Dolar yükseldikçe küçük esnaf borç batağına sürükleniyor

Dolar yükseldikçe küçük esnaf borç batağına sürükleniyor

Türk lirasının Dolar karşısında değer kaybetmesi esnafın borç yükünü ağırlaştırdı. Mersin’de dövizle çalışan birçok esnaf, “Bu olaydan herkes mustarip. Bu şekilde devam ederse esnaf kepenk kapatacak” diyor. 
Döviz kurundaki artış küçük esnafın belini büktü. Mersin’de Dolar ve Euro ile iş yapan küçük esnaflar zor günler yaşıyor. Birçoğu kepenk kapatacak duruma geldi. Eski Yoğurtçu Çarşısı ve çevresindeki esnaflar, ellerindeki birçok ürünün dövize endeksli olmasından kaynaklı hem borçlarının artığını hem de işlerinde ciddi bir düşüşün yaşandığını dile getirdi.
‘MÜŞTERİ ŞAŞKIN’
Dolar artışının ürün fiyatına yansıdığını hatırlatan Davut Genç adlı esnaf, 35 yıldır elektronik cihazlar sattığını ve doların artışıyla birlikte iş yapamaz hale geldiklerini söyledi. Esnafın ürünlerini dolar bazında alıp TL ile sattığını belirten Genç, “Düşünün bir esnafın 30 ila 40 bin dolar borcu var. Dolar bir fırladığında bu borç katlanıyor ve ciddi zarar ediyor. Esnaf bugün ekside. Müşterilerde sadece fiyat soruyor. Bugün sorduğu bir ürünün fiyatını yarında soruyor ama fiyatlar neredeyse iki katını bulmuş oluyor. Dolar 3.5 iken sorduğu ürün dolar 5’i bulunduğunda söylediğimiz fiyat karşısında müşteri şaşkınlıkla bize bakıyor. Biz ne kadar dolardan bahsetsek de TL değer kaybediyor. Bu olaydan herkes mustarip. Bu şekilde devam ederse esnaf kepenk kapatacak. Bugün bütün esnaflar oturmuş durumda. Daha ne kadar dayanabiliriz bilmiyoruz” diye belirtti.
‘İNSANLAR KARAMSAR’
Daha öncede ekonomik kriz gördüğünü anlatan Genç, “35 yıllık bir esnafım.  Bu dönem yazar kasa atma dönemlerine benziyor. İnsanlarda bir karamsarlık var. Ne olacağını tahmin edemiyorlar. Dolar bir sabit kalsa ona göre hesabımızı kitabımızı yapacağız. Pek sabitlenecek gibi de görünmüyor. Bugün kimse bu döviz artışını anlatamıyor. Tam olarak ne olduğunu kimse bilmiyor. Bugün dolara müdahale edeceğiz diyorlar ama biz söyleme değil icraatlara bakıyoruz. Gerçeği görüyoruz, Allah sonumuzu hayır etsin” diye konuştu.
‘İŞYERİMİ KAPATACAĞIM’
Günlük dükkan harcamasını bile çıkaramadığını dile getiren Erol Emren adlı esnaf da, dükkanda kiracı olduğunu ve iş yapamadığı için kapatacağını kaydetti.  Emren, şu ifadelerde bulundu: “Doların yükselmesiyle fiyatlarda yükseldi. Alım gücü düştü. Artık insanlar alışveriş yapamıyor. Emin olun saat 12’ye kadar ancak bir siftah atabiliyoruz. Son beş yıldır geriye doğru gidiyoruz. Biz esnaflar olarak son 15 yıldır bu duruma adım adım geldik. İlk başladığım dönemler bu işten çok memnundum fakat son dönemde çocuklarımın masraflarını bile karşılayamıyorum. Ben bir de kiracıyım artık dayanamıyorum, kapatmak istiyorum. İşin ilginç tarafı mülk sahipleri de işlerini değiştirmek istiyor.”
‘DAYANAMIYORUZ’
Mehmet Güneş adlı esnaf ise, alım gücünün kalmadığını bundan dolayı da dükkanlarını açıp sadece oturduklarını dile getirdi. Güneş, sıkıntılarını şu sözlerle özetledi: “Doların artması ile ne biz ne de müşterilerde alım gücü kaldı. Piyasa çok kötü. Benim sattığım ürünlerin hepsi dolara endeksli. Sadece benim değil hemen hemen çarşıda bulunan birçok esnafın sattığı ürün dolar endeksli. Bir an önce bir çare bulunsun ki esnaf nefes alsın. Bugün satışa sunduğum ürünün fiyatı ile yarın ki fiyatı arasında çok fark var. Fabrikalar bütün satışlarını döviz kuruna çevirdi. Dün sattığım 100 TL’lik mal bugün 120 TL. Doların yükselmesi bize çok ciddi anlamda yansıyor. Görüyorsunuz hepimiz oturuyoruz. Biz borçlarımız da aynı dolar kurundan ödüyoruz. Bundan kaynaklı çok ciddi zararımız oluyor. Dayanabileceğimizi kadar dayanacağız, artık yapacak bir şey yok.”  (Ergin Çağlar MA)

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Türkiye’nin Koroları Mersin’de.

19. Mersin Uluslararası Müzik Festivali kapsamında gerçekleştirilecek olan 21. Nevit Kodallı Polifonik Korolar Şenliği, 03-04-05 ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir