Ana Sayfa / Bölge'de Gündem / Mersin Temizlik ve Halı Yıkamacılar Derneği dertli

Mersin Temizlik ve Halı Yıkamacılar Derneği dertli

Mersin  Temizlik Hizmetleri  ve Halı Yıkamacılar Derneği  Toroslar  ve Akdeniz ilçe yönetimleri toplantısı yapıldı. Toplantıda konuşan Dernek Başkanı İlhan Demir, asgari ücret artışının açlık sınırının altında olmasına rağmen, işveren ve esnaflar açısından büyük külfet oluşturduğunu söyledi.

Mersin’nde örgütlü bulunan Temizlik Hizmetleri ve Halı Yıkamacılar Derneği üyeleri 1. Toroslar ve Akdeniz Bölge toplantısını gerçekleştirdi. 23 Kebap Salonu’nda gerçekleşen toplantıya, Halı Yıkamacılar Konfederasyonu (HAYKON) Genel Başkanı Uğur Avni Başaran, HAYKON Bölge Başkanları, Mersin Osmanlı Ocakları 1299 İl Başkanı Mithat Polat, yönetim kurulu üyeleri hazır bulundu.

Toplantıda konuşan Mersin Temizlik  ve Halı Yıkamacılar Derneği Başkanı İlhan Demir, asgari ücret artışı nedeniyle işveren olarak yaşadıkları sıkıntıları dile getirdi.

Demir şöyle konuştu. “Asgari ücret artışının istatiklere  bakıldığı zaman açlık sınırının altında kaldığı bundan dolayı çalışanlar adına az fakat iş veren ve esnaf yönünden düşünülecek olursa büyük bir külfet oluşturduğunu söyleyebiliriz. Artışlar sadece asgari ücrette olmadı, aynı zamanda sigorta ve Bağkur’da da artışlar oldu. Yaptığımız iş genellikle sezonluk olduğundan, çalıştırdığımız elemanların sezon dışında açıkta kalmalarından dolayı rahatsızlık duyuyoruz. Ve ne yazık ki yeni sezona girdiğimizde  ise eleman sıkıntısı yaşıyoruz.” dedi.

Demir,asgari ücretin iş veren yönünden sadece çalışana ödenen tutar olarak değil aynı zamanda sigorta ve vergilerinde maliyetinin neredeyse bir maaş tutarına denk geldiğini söyledi.

Foto-Haber: Çiğdem MEKAN

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Vali Su’ya MERYAD ziyareti

ali Ali İhsan Su, Mersin Yatırım Dış Ticaret ve Markalaşma Derneği (MERYAD) Yönetim Kurulu Başkanı ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir