Ana Sayfa / Bölge'de Gündem / CHP’li Yelkovan Meslek Adamları ile buluştu

CHP’li Yelkovan Meslek Adamları ile buluştu

Cumhuriyet Halk Partisi Akdeniz Belediye Başkan Adayı Sabit Yelkovan, çoğunlukla yerli turistin tercihi olan Mersin’de Akdeniz’i turizmde cazibe merkezi yapacaklarını belirterek, turizmi geliştirirken, verimli tarım alanlarını da koruyacaklarını söyledi.

Cumhuriyet Halk Partisi Akdeniz Belediye Başkan Adayı Sabit Yelkovan, meslek adamları arasındaki dayanışmayı arttırarak toplumsal kalkınmaya ve bilinçlenmeye yardımcı olmayı amaçlayan Meslek Adamları Birliği’ni (MAB) ziyaret etti. MAB Başkanı Nihat Kadıoğlu ve dernek üyelerinin yoğun ilgi gösterdiği toplantıda Yelkovan, Akdeniz’de hayata geçireceği projeleri anlattı.

Akdeniz’in sanayi, serbest bölge, liman gibi endüstri tesislere sahip olmasının yanı sıra hala bir tarım kenti olduğuna işaret eden Yelkovan, “Ülkemizde yaşanan sorunlar Akdeniz ilçemizde de yaşanıyor. Bu nedenle tarımla uğraşan nüfus her geçen gün azalıyor ve tarımsal ürünlerin rekolteleri düşüyor. Öte yandan çarpık kentleşme, rant anlayışı gibi nedenlerle verimli tarım toprakları hızla yok oluyor. Başta portakal olmak üzere narenciye çiçek kokularının yerini insan sağlığını tehdit eden egzoz dumanı alıyor. Üretim alanlarının yerinde ve zamanında kullanılmasıyla narenciye ve sebze üretimlerinin heba olmaması adına gerekli önlemleri alacağız.  Bu kapsamda ilk hedeflerimizden biri Tarımsal Kalkınma Hamlesi olacak” dedi.

TOPLUMUN VE AİLENİN TEMELİ KADINLARDIR

Kadınlara ve çocuklara büyük önem verdiğini dile getiren Yelkovan, projelerinin merkezinde kadının olduğunu belirterek, “Toplumun ve ailenin temeli kadınlardır. Üreten, özgüven sahibi, ekonomik özgürlüğü olan kadın, hem çocuklarını daha iyi yetiştirir hem de toplumu geliştirir. Kadınların aile bütçelerine katkı sağlaması, ekonomik özgürlüklerini kazanması için kırsal kesimde yaşayan kadınlarımızla Tarımsal Kalkınma Kooperatifi kuracağız. Kadınlarımız, ürettikleri tarımsal ve hayvansal ürünleri kendileri satacak, aracı, komisyoncu olmadan daha çok kazanacak, Akdeniz halkı doğal, ucuz ve kaliteli gıda ile buluşacak” diye konuştu.

ESNAFIN SORUNU OTOPARK

Akdeniz’in en önemli sorunlarından birinin de trafik olduğuna işaret eden Yelkovan, “Gündüz nüfusu ile gece nüfusunun farklı olduğu Akdeniz Mersin’in kalbi. Trafik, çevre gibi kentin büyük bir yükünü taşıyor. Mersin’in en önemli sorunlarından biri de trafik. Kent merkezinde trafik sorununun olmasının en önemli nedenlerinden biri de otoparkların olmaması. Katlı otoparklarla bu sorunu çözdüğümüzde kent merkezinin nefes alacağına inanıyoruz. Kent merkezindeki bu trafik sorunu vatandaşımız kadar esnafımızın da en büyük sorunu. Vatandaşımız otopark sorunu nedeniyle küçük esnaftan alış veriş yapmak yerine büyük AVM’leri tercih ediyor. Kent merkezindeki küçük esnaf hızla yok oluyor. Çok sayıda esnafımız kepenk kapatmak zorunda kaldı. Esnafımızın kalkınması için çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

TURİZM EKONOMİSİ OLUŞTURULACAK

Mersin’in doğal güzellikleri, tarihi dokusu, denizi ve kumuna rağmen turizmde hak ettiği yerde olmadığına vurgu yapan Yelkovan, Mersin’i yabancı turistlerin değil yerli turistlerin tercih ettiğine dikkat çekti. Yelkovan, “Turizm açısından istenilen yeterlilikte ve doygunlukta olmayan Mersin, turizm gelirlerinden yoksun bir ekonomiye sahip. Mersin’e uzun yıllardır yabancı turist gelmiyor. Çoğunlukla Adana, Gaziantep gibi komşu illerden yerli turist geliyor. Bizde turizm yatırımlarımızı buna uygun yapacağız. Karaduvar, turizmde cazibe merkezi olacak. Projelerimizi hayata geçirirken; verimli tarım arazilerinin de yok olmasına izin vermeyeceğiz.

Akdeniz sanayi kenti olması ve turizme yeterli yatırımların yapılmaması sebebiyle Mersin’in diğer ilçelerinden de geri durumda. Akdeniz’in fiziki yapısına uygun, turizm faaliyetlerine hız verilecek, kentte turizm ekonomisi oluşturulacak” ifadelerini kullandı. (kent panorama)

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Genç Parti Adayı Fatma Eda Yaşar, ‘Mersinlilerin sesini meclise taşımak istiyorum’

Genç Parti Mersin Milletvekili adayı Fatma Eda Yaşar, 14 Mayıs’ta yapılacak seçimlere parti olarak hazır ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir