Ana Sayfa / Aile / YEŞİLBOĞAZ: “ÇOCUK ADALET SİSTEMİ ACİL OLARAK GENİŞLETİLMELİ”

YEŞİLBOĞAZ: “ÇOCUK ADALET SİSTEMİ ACİL OLARAK GENİŞLETİLMELİ”

Mersin Barosu Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz, Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı ile Mücadele Derneği (UCİM) Genel Merkez binasının açılış töreninde yaptığı konuşmada, ülkemizde çocuk adalet sisteminin acil olarak genişletilmesi gerektiğine vurgu yaparak, çocuk istismarı davalarına bakan hâkim ve savcıların acil olarak bu eğitimleri alması gerektiğini belirtti.

UCİM Derneği Genel Merkez binasının açılışını Baro Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz, UCİM Dernek Başkanı Saadet Özkan,  Başkan Yardımcısı Yücel Ceylan, UCİM yönetim kurulu üyesi ve Hukuk Danışmanı Av. Burcu Düzen, UCİM Mersin İl Sorumlusu Stj. Av. Ezgi Arslan, kent protokolü ve sivil toplum örgütleri ile birlikte yaptı.

“SOSYAL HİZMET GÖREVLİLERİ YARGI AYAĞINDA DAHA ETKİN KILINMALI”

Türkiye’de her geçen gün daha da artan çocuk cinsel istismarının önüne geçmek için ortak mücadelenin önemine değinerek, yargılama sırasında çocuğun bir kez daha örselenmemesi ve mağdur edilmemesi gerektiğine vurgu yapan Baro Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz,  “Çocuk adalet sisteminin acil olarak genişletilmesi, çocuk istismarı davalarına bakan hâkim ve savcıların acil olarak bu eğitimleri alması gerekmektedir. Adli görüşme odalarının daha çok kullanılması ve sosyal hizmet görevlilerinin yargı ayağında daha etkin kılınması gerekmektedir. Biz Mersin Barosu olarak avukatlarımıza, çocuk adalet sistemi ile ilgili özel eğitimler veriyoruz. Yakın zamanda, bu tür vakalarda sadece bu eğitimleri almış avukatlarımız görevlendirilecektir. Ülkemizin utanç tablosu olan çocuk istismarının önüne geçilmesi konusunda UCİM Derneği çok önemli yer tutmaktadır” diye konuştu.

Baro Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz, bu konuda başarılı çalışmalar yapan UCİM ile birlikte iş birliği yapmaktan mutluluk duyacaklarını söyleyerek, Mersin Yenişehir İlçesi, Afetevler Mahallesi’nde hizmet verecek olan UCİM Dernek Binası’nın; kentimize ve halkımıza hayırlı olmasını temenni ederek, UCİM Dernek Başkanı Saadet Özkan’a ve yönetimine çalışmalarında başarılar diledi.

Derneğin kuruluş amacı ve faaliyetleri hakkında bilgiler veren Dernek Başkanı Saadet Özkan ise, “Başta Mersin Barosu olmak üzere, kentte bulunan sivil toplum kuruluşları ve Mersin halkının, çocuğa yönelik cinsel istismar konusunda çok duyarlı olması sebebiyle, derneğimizin merkezi olarak Mersin’i seçtik. Eğitim ve bilinçlendirme çalışmalarımıza destek veren Mersin Barosu’na, sivil toplum örgütlerine ve Mersin halkına teşekkür ediyorum” dedi. (kent panorama)

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

MESKİ’den su abonelerine yeni düzenleme!

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in Koronavirüs (COVİD 19) salgını ile mücadele kapsamında dar gelirliler ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir