Ana Sayfa / Kültür/Sanat / Gençlik Festivali sona erdi

Gençlik Festivali sona erdi

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ve Mersinlilerden yoğun ilgi gören ‘Gençlik Festivali’nin son gününde bağlama ustası Turhan Alıcı Mersinliler ile buluştu. Alıcı, usta şair, romancı, oyun ve anı yazarı Nâzım Hikmet Ran’ın ölümsüz eseri ‘Kuvayı Milliye Destanı’nı Mersinliler için seslendirdi.

19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında düzenlenen ve ‘Gençler İster Biz Yaparız’ sloganıyla hayata geçirilen Gençlik Festivali, Turhan Alıcı’nın Kuvayı Milliye Destanı’nı türküler ve slaytlar ile seslendirmesi ile sonlandı.

Yenişehir Atatürk Kültür Merkezi’nde ücretsiz olarak düzenlenen ve çok sayıda Mersinli’nin katıldığı etkinliğe, Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, meclis üyeleri ve çok sayıda sanatsever katıldı.

Türkülerle Kuvayı Milliye Destanı

Milli Mücadele ve Kurtuluş Savaşı yıllarında Anadolu insanının direnişini konu alan ve dünyaca ünlü şair Nâzım Hikmet Ran tarafından kaleme alınan Kuvayı Milliye Destanı, türkü ve slaytlar ile Mersinliler ile buluştu.

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Mezitli Belediyesi ve Yenişehir Belediyesi ortaklığı ile düzenlenen Gençlik Festivali kapsamında sahne alan Turhan Alıcı’nın usta şair Nazım Hikmet Ran’ın kaleme aldığı Kuvayı Milliye Destanı’nı türküler ile seslendirmesi dinleyicilerin büyük beğenisini topladı.  Alıcı’ya vokalde Nursel Yıldız Karaca ve Ece Özkoyuncu Öngeç eşlik etti.

Programda, ‘Burası Huştur’, ‘Karayılan’, ‘Vurun Antepliler Namus Günüdür’, ‘Bu Vatana Nasıl Kıydılar?’, ‘Kerimoğlu Zeybeği’, ‘Ankara’nın Taşına Bak’ gibi dinleyicilerin yüreklerine işleyen türküler hep bir ağızdan söylendi. Şairin başyapıtlarından olan ve Kurtuluş Savaşı’nı bölümler halinde anlattığı destan dinleyiciler tarafından dakikalarca alkışlandı.

Etkinliğin sonunda sahneye çıkarak Turhan Alıcı’ya ve sanatçılara teşekkür eden Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, “Kurtuluş Savaşı bir destandır. Yeni nesillerin Kurtuluş
Savaşı destanını bilmesi, anlaması gerekir. Yenişehir Belediyesi olarak bu amaçla 19 Mayıs etkinliklerini bir haftaya yaydık. Gençler ister Yenişehir Belediyesi yapar diyerek
hem gençlerimizin isteklerini yerine getirdik, hem de Kurtuluş Savaşımızı yeni nesle anlattık” dedi.
Sanatçı Turhan Alıcı da “Bize bu sahneyi veren, bize bu türküleri söyleme şansı veren herkese teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı. (Kaynak: medyamed)

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Mezitli festivale hazır

Mezitli Belediyesi, 2-3 Kasım tarihlerinde gerçekleştirilecek olan 7. Mersin Narenciye Festivali hazırlıklarını tamamladı. Festival alanında ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir