Ana Sayfa / Aile / YBP Genel Başkanı Savaş Yetgin’den 3 Aralık mesajı

YBP Genel Başkanı Savaş Yetgin’den 3 Aralık mesajı

Yeniden Birlik Partisi (YBP) Genel Başkanı Savaş Yetgin, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle yaptığı açıklamada,  ‘’Engelli-engelsiz tüm insanlar, çağdaş koşullara uygun olarak planlanmış ve tasarlanmış kentlerde daha iyi yaşamayı” hak etmektedirler.” dedi.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle yazılı bir açıklama yayınlayan YBP Genel Başkanı Savaş Yetgin, engelli yurttaşların yaşamını kolaylaştırıcı önlemlerin alınmasına konusunda yerel yöneticileri uyardı.

Kentlerde yaşanan engelli yaşam sorunlarına dikkat çekenYetgin,  “Yollar, kaldırımlar, kamu binaları, parklar, okullar, konutlar, ulaşım araçları ve bunun gibi daha bir çok fiziksel çevre unsuru ile etrafımızı sarmış durumdadır.Bozuk yüzeyli yollar, güvenlik tedbirleri alınmayan alt yapı çalışmaları, çok yüksek ve devam etmeyen kaldırımlar gibi bozukluklarla maalesef yaşamaya çalışıyoruz.
Kentlerimizin engelli dostu olarak planlanmamasına ilaveten,ana ilkesinden saptırılan,eşitlik ilkesine aykırı şehir planları, engelli bireylerin erişim olanaklarını engelleyici pek çok unsur barındırmakta, engellileri toplumsal yaşamdan dışlamaktadır.” dedi.

Kent yaşamı engel olmamalı

Yeniden Birlik Partisi (YBP) Genel Başkanı Savaş Yetgin, yazılı açıklamasında devamla şu bilgilere yer verdi.

“Engelli kentli için; kaldırım bordür yüksekliği, kaldırım döşemesinin niteliği, malzemesi, yaya geçidinin niteliği, kamusal binaların giriş-çıkışları, iç düzeni, erişilme koşulları, döşeme kalitesi ve malzemesi, asansör/ hareketli merdiven olup-olmaması, toplu taşıma araçlarının taşıt içi düzenlemesi, vb.kriterler çok büyük önem taşır…
Kentlerimiz incelendiğinde; gerek kentsel ölçekte, gerekse yapı ölçeğinde bakıldığında, işitme ve görme engellilerin yararlanacağı işaretlemelerin yapılmamış olduğu; kamusal açık alanlar, yeşil alanlar, spor alanları gibi toplum için önemli olan sosyal etkinlik alanlarının da engellilerin yararlanabileceği şekilde düzenlenmemiş olduğu hemen farkedilir….
Kısacası kentlerimizde engellilerin hareketini kolaylaştırıcak, onları sosyal hayatın içine çekecek herhangi düzenleme ne yazık ki yok denecek kadar azdır…
Oysa ki liyakat sahibi yerel yöneticiler, engellilerin topluma katılmasını, toplumla bütünleşmesini sağlayacak bir kent planlaması kolaylıkla yapabilir; kentlerimizi “herkes için kent yaşamı” yaklaşımı ile yeni baştan tasarlayabilirler….
Kentler herkes içindir ve herkes kentlerde kolaylıkla yaşama ve engelsizce dolaşabilme hakkına sahiptir. Kentlerin herkesin her mekana erişebilirliğini sağlayabilecek şekilde tasarlanması en önemli ilke olmalıdır
Engelsiz kentsel tasarım, kentsel mekanların tasarımının, bu mekanları tüm kentlilerin kullanabileceği, fiziksel bütünleştirme ve toplumsal bütünleşme yönünde bir tasarımdır… Engelsiz tasarımın kavramları ve içeriği sürdürülebilir kentsel gelişme ve dolayısıyla kentsel ekoloji ile doğrudan ilgilidir ve dolayısıyla ekolojik kentsel tasarımın da bir bileşeni olarak görülmelidir.
‘’Engelli-engelsiz tüm insanlar, çağdaş koşullara uygun olarak planlanmış ve tasarlanmış kentlerde “daha iyi yaşamayı” hak etmektedirler….” (kent panorama)

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Büyükşehir’den ailelere online eğitim

Mersin Büyükşehir Belediyesi Engelliler ve Sağlık Hizmetleri Dairesi tarafından otizmli çocukların gelişimi için başlatılan “Otizm Bilinçli ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir