Ana Sayfa / Gündem / YBP, ‘Kapanma doğru peki ekonomik destekler nerede’

YBP, ‘Kapanma doğru peki ekonomik destekler nerede’

Yeniden Birlik Partisi Genel Başkanı Savaş Yetgin ülkenin iyi yönetilemediğini söyledi. Pandemi döneminde gerekli önlemlerin alınmadığını savunan Yetgin, kapanma kararını doğru bulduklarını ancak yurttaşlara gerekli ekonomik desteğin verilmemesini eleştirdi.

Türkiye’nin pandemi ile mücadelede giderek daha iyi bir konuma geleceğine, tam tersine daha kötü bir noktaya geldiğini kaydeden YBP Genel Başkanı Savaş Yetgin şunları söyledi.

“Ülkemiz son günlerde yüz bin kişide görülen vaka ve ölüm sayısı bakımından dünyada en kötü durumdaki bir kaç ülkeden bir tanesi durumuna gelmiştir. Hükümetin bu kararına karşı değiliz sağlığımız için bilim ışığında gerekli tüm tedbirler elbetteki alınmalıdır..Bu tam kapanma şimdiye kadar geçen 14 ay boyunca neden yapılmadı? Bu kadar vaka can kaybı olduktan sonra mı aklımız başımıza geldi? Bu nasıl bir kapanma ki nüfusun neredeyse yarıdan fazlası istisnalar kapsamında! Genelgedeki tam 40 madde kapanmadan etkilenmeyecek istisnalı guruplar sayılmakta, neredeyse çocuklar ve yaşlılar dışında herkes kapanmadan muaf..14 aydır doğru düzgün siftah yapamayan perişan durumdaki esnafın günahı ne? Bu tam kapanmayla özellikle küçük esnaf perişan olacak..Peki 20 günlük tam kapanma ilan ettiniz de bu kapanma ile ilgili destek paketi nerede?herhangi bir destek yok! Esnafın hali ne olacak? Kira ödemeleri,çekler,kredi taksitleri ne olacak? Yevmiyeyle geçinenler ne olacak? Malesef onlara Soğan, patates, maske ve kolonya dağıtımı kaldı..Tamam sağlığımız için tam kapanma yapalım ama ekonomik tedbirlerimizi de alalım esnafımızı, vatandaşımızı, çiftçimizi güçlü ekonomi destek paketleriyle destekleyerek bu kapanmayı yapalım.. Peki diğger taraftan market zincirlerine kapatma var mı? Hayır yok.. Neden yok? Çünkü bunlar market statüsünde gıda ürünü satıyorlar,iyide bu zincir marketler gıdayla birlikte gıdadan başka herseyi satıyorlar. Kırtasiyeler, oyuncakçılar, ayakkabıcılar, konfeksiyon mağazaları kapalı ama bütün ürünleri satan market zincirleri açık..Bu küçük esnafa yapılan büyük bir haksızlık ve adaletsizliktir.!! Bu noktada diğer önemli bir soru “Biz simdiye kadar aşımızı neden üretmedik?” Kazakistan dahi ÒAZVAC adlı yerli aşısını üretti bizde daha yerli aşı yok..1928 de kurulan ve asıl amacı salgılar ve enfeksiyon hastalıklarıyla mücadele etmek olanva daha 1940 lı yıllarda yurt dışına Tifüs aşısı ihraç eden Hıfzıssıha Enstitüsü bakanlar kurulu kararı ile 2004 yılında kapatan bir anlayış iktidarda olursa,elbetteki yerli aşı üretemeyiz..19 sene boyunca üretime, AR-GE ye, sanayi ve teknolojiye kaynak ayırmayan, kaynakları betona çimentoya ve imtiyazlılara aktaran bir iktidar olursa elbetteki yerli aşı üretemeyiz..YENİDEN BİRLİK PARTİSİ olarak milletimizin derdiyle dertleniyoruz o dertlere derman olmak için çalışıyoruz. Paylaşımda adalet için yönetim de adalet için önce millet demek için geliyoruz.” (Kent Panorama)

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Özhaseki’den Akdeniz Belediyesi ziyaret etti

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, milletin menfaatine olan, vatandaşın memnuniyetini sağlayacak ne varsa ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir