Ana Sayfa / Forum / Fadime Sultan Ünlü yazdı, ‘Türkiye’nin gündemi’

Fadime Sultan Ünlü yazdı, ‘Türkiye’nin gündemi’

Türkiye gündemi çok hızlı değişiyor. Bugünlerde de göçmenler ve sığınmacılar tartışılıyor. Başta göçmenle sığınmacıyı ayrı tutarak konuşmak lazım. Göçmen, gittiği ülkede en azından bir oturma izni, yerleşme izni almış ama henüz gittiği ülkenin vatandaşı olamayan kişidir. Sığınmacı ise henüz gittiği ülkede kalıcı olup olmayacağı belli olmayan, geldiği ülke koşulları nedeniyle geri gönderilemeyen ama gittiği ülkede de kendisine henüz oturma ve yerleşme izni verilmemiş insan sınıfıdır. O bakımdan ülkemizdeki yabancıların yüzde kaçı göçmen ya da sığınmacı statüsündedir önce bunu bilmek lazım.

Sanıyorum Türkiye’deki yabancıların (yabancı derken daha çok Suriyeli ve Afganlar) büyük kısmı sığınmacıdır. Ülkemizde haklı endişeler mevcut. Bunların başında onların aldıkları söylenen yardımlardır. Bulaştıkları suç işleridir. Vatandaş, ‘eğer sığınmacı tatilde ülkesine gidip, gelebiliyorsa, ülkesinde kalma şartları mevcuttur o halde geri Türkiye’ye girmesinler’ der ki bunda haklılık payı elbette vardır.

Ülkesine girip çıkabilen bir insan sığınmacı statüsünde sayılmamalı elbette. Türkiye’deki kafa karışıklığının en önemli nedeni ülkedeki yabancılar hakkında sağlıklı ve şeffaf bilgilerin yeterince bulunmayışıdır. Ve sosyal medyada asılsız yanıltıcı bilgilerin oluşturduğu kafa karışıklığıdır.

Ülkedeki iç barış ve huzur adına vatandaş doğru bilgilendirilmelidir. Kışkırtıcı maksatlı kişilere fırsat verilmemelidir. Bilinmeli ki sığınmacı sorunu evrensel boyutlarda bir sorundur. Kuraklık, iç savaşlar, fakirlik, adaletsiz gelir dağılımı, hukuksuzluk, ayrımcılık gibi birçok nedeni vardır.

Ülkemizde sayıları on milyona yaklaşan yabancılar bulunmaktadır. Bunların sıkı bir şekilde denetlenmesi, kontrol altında tutulması gerekir. İsteyen istediği yere, elini kolunu sallayarak yerleşememelidir. Sınırlar daha etkin korunmalıdır. Ülkemizdekilerin de iyi tasnif edilerek, şartlar neticesinde bir kısmının geri gönderilmesi gündeme alınmalıdır. Geri gönderilemeyeceklere de burada göçmen statüsü verilerek, entegrasyonu sağlanmalıdır. Halkları birbirine düşüren açıklamalar ve icraatlar, Türkiye’deki iç barışı dinamitlemekten öteye geçmez ve yabancılar sorununa da bir çözüm getirmez!

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Yetgin, 30 Ağustos Zafer Bayramını kutladı

Yeniden Birlik Partisi (YBP) Genel Başkanı Savaş Yetgin, büyük bir zaferle sonuçlanan Büyük Taarruzun, Türk ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir