Ana Sayfa / Aile / YBP’li Yetgin’den 3 Aralık mesajı

YBP’li Yetgin’den 3 Aralık mesajı

Yeniden Birlik Partsi (YBP) Genel Başkanı Savaş Yetgin 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle yazılı açıklama yaptı.

Yetgin mesajında şunları söyledi.

“Bu gün, çok özel ve güzel vatandaşlarımızın sevincine ortak olmak, sorunlarının çözümüne yönelik sosyal duyarlılık bilincini artırmak ,engelleri aşabilen bu insanların bakışları, dokunuşları, sözleri ile anlatmak istediklerini anlayabilmek için bir kez daha bütün imkanlarımızı ve yüreğimizi ortaya koyma zamanıdır.

Herkesin engelli adayı olduğunu unutmadan, içimizdeki engelleri aşarak bize düşen sorumluluklarımızı yerine getirmek, (Örneğin komşunun engelli çocuğunun çıkardığı gürültüden rahatsız olup o özel aileyi tedirgin etmemek) insanlık görevimizdir.

Tekerlekli sandalye hediye ettiğimiz engellinin bu sandalye ile yaşamını devam ettirebimesinin ötesinde; sosyal hayatta çağımızın sunduğu imkanlardan yararlanabilmesini sağlayacak şekilde her yere ulaşılabileceği bir kentleşmeyi başarmalıyız.
Engelli dediğimiz özel insanlarımızın gezebileceği kaldırımları ve yolları yapmak, bu özel insanlara ayrılmış alanları işgal etmemek veya işgal ettirmemek,onların ihtiyaç duyduğu ve istediği her yere ulaşabilmesini sağlamak gibi önemli ve asıl sorumluluklarımızı unutmamalıyız.

Engellilerin önündeki bizden kaynaklanan engelleri kaldırılması için herkesin yapabileceği birşeyler vardır. En azından bazı şeyleri yapmayarak, engellilerin hayatlarını zorlaştıran ve onlar için engeller oluşturan bazı olumsuz alışkanlıklarımızı terkederek onlar için birşeyler yapmaya HEMEN BUGÜN BAŞLAYABİLİRİZ…
Örneğin engelliler için ayrılmış yolu veya park yerini işgal etmekten,engelli rampasının önünü kapatmaktan hemen vazgeçebiliriz.

Her geçen gün engellilerin sorunlarına karşı duyarlılığın arttığı bir ülke olmakla birlikte gelişen yeni şartlar ve oluşan ihtiyaçlara göre yapılması gerekenleri devletimizin kurum ve kuruluşları, üniversitelerimiz ve sivil toplum kuruluşları ile işbirliği içinde yapma bilinci ve kararlılığı ile engelli-engelsiz herkes için daha yaşanılabilir bir dünyayı kurma çabasını sürdürmeliyiz.
Bu düşünce ve anlayışla; herkese engelsiz bir yaşam temennisiyle selam, saygı ve sevgilerimi sunuyorum.” (Kent Panorama)

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Farkındalık! için pedal çevirdiler

Mersin Yenişehir Belediyesi,  Mersin Bisiklet Derneği (MERBİSDER)  ve Türkiye Görme Engelliler Derneği Mersin Şubesi ile birlikte engellere ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir